skip to Main Content

Exams are taking place this term on Sunday 28th November at Ruddington Village Hall and Monday 29th November at Cotgrave Scout Hall.

Uniform is required for all exams as detailed on our uniform pages.

The finalised times for drop off and pick up are shown below, dancers are listed alphabetically by surname for each day.

For this exam session we will be operating in the normal way for drop off and pick up. Parents will be asked to wait outside the building.

All dancers must arrive in their correct, clean, tidy uniform as detailed on our website here: http://k2danceacademy.co.uk/class_uniform/ No alterations or deviations to the listed items should be made, socks must be worn where listed, no tights are allowed for youngers dancers.

Jewellery, nail varnish, temporary tattoos, additional hair accessories are not permitted for exams.

Part of the excitement of exam day is going that extra mile to look the part, we ask all dancers to come with their hair in a neat slick Ballet bun, where the dancers hair is below their ears. If hair is cut short above the ears it can be neatly groomed back off the face.  Any hair accessories must be hair coloured. There is a ballet Bun tutorial on our website here: http://k2danceacademy.co.uk/doing-a-ballet-bun/

For Cheerleading, Street and Tap exams a neatly groomed high pony tail can be worn instead of a Ballet Bun. Senior pupils hair arrangement’s have been discussed individually in class.

Please send your dancer with only their shoes for the exam and avoid bringing additional items with them where possible.

NameExaminationDrop Off time Pick Up Time Day Location
Anderson, KGrade 3 Ballet 18:0018:45SundayRuddington Village Hall
Anderton, EGrade 2 Ballet14:2015:30SundayRuddington Village Hall
Bashford-Squires, DGrade 5 Theatre Craft 18:1519:15SundayRuddington Village Hall
Bennett, GLevel 3 Diploma 16:4018:45Monday Cotgrave Scout Hall
Benton, DFirst Cheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Benton, DPrimary Ballet Assesment13:4514:45SundayRuddington Village Hall
Birks, EFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Blackman-Beresford, OGrade 5 Theatre Craft 18:4519:45SundayRuddington Village Hall
Blackman-Beresford, OStreet Dance Bronze Team Award15:1015:40SundayRuddington Village Hall
Blakemore, IPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Bond, SFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Brazener, IGrade 5 Theatre Craft 18:1519:15SundayRuddington Village Hall
Brooks, BPreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Chillman, FGrade 2 Ballet17:2018:05SundayRuddington Village Hall
Chiou, ATap Rosette16:3017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Chiou, APreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Chiou, MBronze Tap 16:5017:30SundayRuddington Village Hall
Chiou, MGrade 2 Ballet14:2015:30SundayRuddington Village Hall
Chiou, M Preparatory Contemporary 18:1519:00Monday Cotgrave Scout Hall
Cooper, MFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Crampton, NCheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Crampton, NPreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Crampton, N Tap Rosette16:3017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Dashwood, IBronze Tap 16:5017:30SundayRuddington Village Hall
Dearden, TPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Denham, FTap Rosette16:3017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Denham, FPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Denham, SBallet Rosette Award13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Dibley, HFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Dixon, MFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Edwards, CStreet Dance Bronze Team Award15:1015:40SundayRuddington Village Hall
Elkin, AGrade 1 Theatre Craft15:1015:45SundayRuddington Village Hall
Eyers,NStreet Dance Bronze Team Award15:1015:40SundayRuddington Village Hall
Forster, SStreet Dance Bronze Team Award15:1015:40SundayRuddington Village Hall
Furber, AFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Gay, EFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Gibson-Smith, MGrade 2 Ballet14:2015:30SundayRuddington Village Hall
Golus, IPrimary Ballet Assesment13:4514:45SundayRuddington Village Hall
Gough, HPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Gough, H Tap Rosette16:3017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Gough, L Preparatory Contemporary 18:1519:00Monday Cotgrave Scout Hall
Grant, GPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Greaves, MFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Handbury, PGrade 2 Ballet14:2015:30SundayRuddington Village Hall
Harding, LGrade 2 Ballet17:0017:45SundayRuddington Village Hall
Harrison, ACheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Harrison, A Tap Rosette16:3017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Hebbs, STap Silver Award16:3017:10Monday Cotgrave Scout Hall
Holmes, JStreet Dance Bronze Team Award15:1015:40SundayRuddington Village Hall
Hopper, EPrimary Ballet 13:4514:45SundayRuddington Village Hall
Howard, RFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Howlett, ABallet Rosette Award13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Hudson, AGrade 2 Ballet17:2018:05SundayRuddington Village Hall
Hughes, GFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Humphries, APrimary Ballet 13:4514:45SundayRuddington Village Hall
Jenkins, LFirst Cheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Johnson, FGrade 1 Theatre Craft15:1015:45SundayRuddington Village Hall
Keen, HGrade 5 Theatre Craft 18:4519:45SundayRuddington Village Hall
Keen, MGrade 3 Ballet 18:0018:45SundayRuddington Village Hall
Kerr, BFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
King, EFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Kirkwood, AFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Loffhagen, CFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Lowe, A Level 3 Diploma18:3520:40Monday Cotgrave Scout Hall
Mahal, MFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Maltby, ETap Silver Award16:3017:10Monday Cotgrave Scout Hall
Manders, PFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Martin, EFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Martin, EPrimary Ballet Assesment13:4514:45SundayRuddington Village Hall
McEwan, ECheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
McEwan, FGrade 1 Theatre Craft15:1015:45SundayRuddington Village Hall
Moffat, EPreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Moffat, IGrade 1 Theatre Craft15:1015:45SundayRuddington Village Hall
Morales, L First Cheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Morales, L Preparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Morgan, I Tap Silver Award16:3017:10Monday Cotgrave Scout Hall
Morgan, KFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Norris, IGrade 1 Theatre Craft15:1015:45SundayRuddington Village Hall
Norris, MPreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Palmer, M Preparatory Contemporary 18:3019:15Monday Cotgrave Scout Hall
Pastourel, HPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Pavey, AFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Peaurt, GPreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Preston, APrimary Ballet Assesment13:4514:45SundayRuddington Village Hall
Preston, EFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Rea, LFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Ridley, CStreet Dance Bronze Team Award15:1015:40SundayRuddington Village Hall
Robinson, JFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Rose, PCheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Saville, RFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Senior, MBallet Rosette Award13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Shaw, JGrade 2 Ballet14:2015:30SundayRuddington Village Hall
Sherburn, GGrade 2 Ballet17:0017:45SundayRuddington Village Hall
Silverman, ACheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Silvermand, ATap Rosette16:3017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Stanbrook, RGrade 5 Theatre Craft 18:4519:45SundayRuddington Village Hall
Stephen, MGrade 3 Ballet 18:0018:45SundayRuddington Village Hall
Tate, APrimary Ballet Assesment13:4514:45SundayRuddington Village Hall
Tate, EBallet Rosette Award13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Tattersall, LPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Taylor, EGrade 2 Ballet 16:0017:00Monday Cotgrave Scout Hall
Taylor, EPreparatory Contemporary 18:3019:15Monday Cotgrave Scout Hall
Taylor, PGrade 2 Ballet17:0017:45SundayRuddington Village Hall
Taylor, P Preparatory Contemporary 18:1519:00Monday Cotgrave Scout Hall
Terry, FFirst Ballet Rosette Award 13:0014:00SundayRuddington Village Hall
Thomas, ACheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Thomas, APreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Toomey, LPreparatory Ballet 15:4016:50SundayRuddington Village Hall
Vasey- Walsh, JPreparatory Ballet 16:2017:20SundayRuddington Village Hall
Wood, F Cheer Rosette Award 14:1514:50SundayRuddington Village Hall
Back To Top